1 marca br. obchodzono w Dębicy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oficjalne uroczystości z udziałem mieszkańców miasta, władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich rozpoczęły się na Rynku. Następnie odbyła się msza św. w kościele pw. Św. Jadwigi, po której złożono hołd bohaterom na Cmentarzu Wojskowym. W Domu Kultury i Kinie „Kosmos” wystawiony został okolicznościowy spektakl grupy Safo. Spotkanie zwieńczył pokaz filmu „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego.

Występ grupy Safo został uhonorowany brawami na stojąco. Przejmujący i niezwykle intensywny spektakl, osadzony w czasach powojennego terroru, wyreżyserowała Dominika Migoń, instruktor teatralny MOK.
Podczas uroczystości związanej z patriotycznymi obchodami, miało również miejsce przyznanie odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Dyrektora MOK w Dębicy - p. Elżbiety Kęsik. Osoby, która w wyjątkowy sposób wyróżniła się działalnością z zakresu upowszechniania kultury w naszym mieście, krzewieniu postaw patriotycznych zarówno wśród młodzieży jak i wszystkich mieszkańców Dębicy. Jak zauważył również p. Jan Warzecha, poseł na sejm RP - „Pani Dyrektor Elżbieta Kęsik potrafiła w Miejskim Ośrodku Kultury, we wszystkich domach kultury, odkrywać talenty i rozwijać je”. Podziękowania Elżbiecie Kęsik złożyli też m.in. p. Mariusz Szewczyk, burmistrz miasta, p. Andrzej Reguła, starosta dębicki oraz p. Zbigniew Drzymała, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1. Dla Pani Dyrektor było to odznaczenie uhonorowujące jej dotychczasową pracę, jednak tym samym ostatnie przemówienie jako szefowej Miejskiego Ośrodka Kultury. - „Bardzo życzę mojemu miastu i mojemu następcy, by kontynuował pewne dobre praktyki, bardzo życzę tego, żeby ta młodzież, która tutaj stoi (…), by nadal mogła się rozwijać, by mieli obok siebie mądrych, dobrych wychowawców, opiekunów, animatorów kultury. By mieli przy sobie ludzi, którzy dostrzegą w nich potencjał”. Kończąc swoje przemówienie Elżbieta Kęsik przypomniała słowa Czesława Miłosza:

Żyjesz tu, teraz.
Masz jedno życie, jeden punkt.
Co zdążysz zrobić, to zostanie,
Choćby ktoś inne mógł mieć zdanie.

Nie jesteś jednak tak bezwolny,
A choćbyś był jak kamień polny,
Lawina bieg do tego zmienia,
Po jakich toczy się kamieniach.
I, jak zwykł mawiać już ktoś inny,
Możesz, więc wpłyń na bieg lawiny.

autor: Kazimierz Kipa

fot. Łukasz Pas