Nazywano ją mamą

Data publikacji: 03.04.2024 r.

14 kwietnia zapraszamy na spektakl "Nazywano ją mamą", który na scenie Domu Kultury "Śnieżka" wystawi Scena Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Będzie to kolejny spektakl Sceny Propozycji, zainicjowanej 44 lata temu w rzeszowskim Teatrze Lalki i Aktora Kacperek (obecnie Maska), m.in. przez Janusza Pokrywkę, wówczas dyrektora tej placówki. Scena Propozycji funkcjonowała później przy Estradzie Rzeszowskiej, następnie przy Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie zmieniła nieco charakter, tworząc spektakle dla młodzieży i dorosłych, takie jak „Siedem Obrazów Don Kichote”, „Indyk”, lub „Dwoistość”, które można było zobaczyć także w Dębicy. Obecnie jest to teatr akademicki, funkcjonujący pod patronatem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Niezmiennie prowadzi go Janusz Pokrywka, artysta plastyk, scenograf i reżyser.

Scenariusz do spektaklu „Nazywano ją mamą”, autorstwa Janusza Pokrywki, powstał na podstawie książki „Położna” Marii Stachurskiej, opowiadającej o losach niezwykłej kobiety – położnej Stanisławy Leszczyńskiej, która będąc więźniarką obozu Auchwitz-Birkenau odebrała ponad trzy tysiące porodów. Tytułową mamą pozostała jednak tylko dla trzydziestu z nich. Reszta nie przetrwała obozowego piekła.

Reżyseria i scenografia: Janusz Pokrywka
Ruch sceniczny: Bernadetta Wojtuń-Sikora
Opracowanie dźwiękowe: Jerzy Czeluśniak, Bogdan Janik
Asystent scenografa: Anna Pszonka