W ubiegły czwartek w Sali widowiskowej Domu Kultury „Śnieżka” odbyły się coroczne Zaduszki Jazzowe. Koncert ten poświęcony był ludziom kultury, którzy odeszli od nas zupełnie niedawno, a którzy wywarli ogromy wpływ na rozwój kulturalny nie tylko naszego miasta. Tym razem dla upamiętnienia pamięci zmarłych zagrał zespół New Bone, kwintet jazzowy złożony z uznanych muzyków, który sześcioma płytami, w tym czterema autorskimi, utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym.

Przed koncertem Dawid Pikor, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, przypomniał sylwetki ludzi kultury związanych z naszym miastem, którzy odeszli w mijającym roku.

Maria Mazur
Była radna Rady Miejskiej w Dębicy, a także sekretarz miasta. Pełniła również funkcję radnej Rady Powiatu. Przez lata zaangażowana w pracę społeczną, była kierownikiem Domu Kultury Śnieżka.

Urszula Rojek
Związana z Domem Kultury Śnieżka, w którym przepracowała 31 lat, najpierw jako instruktor artystyczny, oświatowy, kierownik artystyczny, później była jego kierownikiem. Jej pasją była poezja, którą uczyła kochać swoich podopiecznych rozwijając ich wrażliwość do świata oraz ucząc sztuki żywego słowa.

Krzysztof Penderecki
Kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne.

Edward Brzostowski
Burmistrz Dębicy w latach 2002-2006, Wiceminister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Poseł na Sejm RP, Założyciel i Prezes Kombinatu Rolno-Przemysłowego "Igloopol", Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zasłużony dla Miasta Dębica, laureat nagrody honorowej "Berło Dębicy". Człowiek, który przez niemal pół wieku wywierał ogromny wpływ na życie miasta i regionu. Zaangażowany w sprawy oświaty, orędownik kultury i sportu.
Twórca Zespołu Pieśni i Tańca IGLOOPOLANIE, który działa nieprzerwanie do dzisiaj.

Zbigniew Gil
Długoletni pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, który dbał o zaplecze techniczne wielu widowisk, koncertów i spektakli. Aktywnie uczestniczył w tworzeniu scenografii dla grup teatralnych działających w Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy, z łatwością realizując nawet te najbardziej  skomplikowane projekty. Zawsze zaangażowany w swoją pracę. Zbigniew Gil był również społecznikiem i strażakiem OSP w Woli Żyrakowskiej.

Janusz Ożóg
Działacz i animator kultury, kierownik domów kultury Śnieżka i Mors, pierwszy dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy. Wystawiał widowiska teatralne, rewiowe i wodewile. Był konferansjerem zespołu Melodix, w tej roli przez 45 lat poprowadził w Dębicy wiele przeglądów i jubileuszy. Przez 20 lat związany z Zespołem Pieśni i Tańca Igloopolanie, którego był konferansjerem i kierownikiem.

Maciej Berger
Z dębickimi tancerzami związany był od lat osiemdziesiątych, kiedy to został trenerem zespołu Kluczyki, działającego w Osiedlowym Klubie Kultury Emka. Był też wieloletnim działaczem Polskiego Towarzystwa Tanecznego oraz założycielem i trenerem Klubu Tańca Towarzyskiego Klasa w Tarnowie.

fot. Łukasz Pas