„Dziady” High Definition Quartet to swego rodzaju improwizowany seans spirytystyczny. Koncepcja Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” zakłada unikalną próbę muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, której oprócz kwartetu podejmują się wybitni twórcy muzyki elektronicznej. To niecodzienne spotkanie jazzu ze współczesnym ambientem, gdzie patetyczny, romantyczny kontekst ustępuje dynamicznemu ilustrowaniu wewnętrznych przeżyć postaci z tekstu.

Do wcielenia się w role zjaw z zaświatów, zespół zaprosił takich twórców, jak William Basinski, Christian Fennesz, Krzysztof Knittel, Robert Rich i Igor Boxx. Artyści stworzyli elektroniczne sety, którym przeciwstawione zostały utwory grane przez High Definition Quartet, przez co muzycznie oddany został podział na ludzką i duchową sferę.

Jazzowa adaptacja „Dziadów” koncentruje się na ich warstwie psychologicznej i emocjonalnej, a kulturowy kontekst składa się na jej treść poprzez nawiązania do muzycznego folkloru. Kompozycje Orzechowskiego oraz zaproszonych muzyków, a także żywe, wielokrotnie burzliwe improwizacje High Definition Quartet, skutkują mieszanką o każdorazowo nieobliczalnym rezultacie artystycznym.

High Definition Quartet to jeden z wiodących zespołów wykonujących muzykę improwizowaną w Polsce, wyznaczający nową jakość we współczesnej wizji muzycznego kolektywu. Nagradzany na najważniejszych europejskich konkursach jazzowych, takich jak m.in. Jazz Hoeilaart w Belgii. Koncertował z Randym Breckerem, który określił go jako jeden z najlepszych, a może i najlepszy zespół, z którym przyszło mu kiedykolwiek grać. Na dorobek fonograficzny grupy składają się kompozycje i aranżacje Piotra Orzechowskiego vel Pianohooligana. Zespół zaistniał na rynku muzycznym dzięki debiutanckiej płycie Hopasa (EmArcy/Universal, 2013), uznanej albumem roku w mediach jazzowych, w tym w plebiscycie Grand Prix Jazz Melomani; kolejny krążek – Bukoliki (ForTune, 2015), stanowiący rekompozycję cyklu Witolda Lutosławskiego, spotkał się z równie dużym uznaniem krytyki – określony został najlepszą płytą roku przez dziennik „Rzeczpospolita”. High Definition Quartet zapraszany jest do udziału w najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak Jazz nad Odrą, Jazztopad, Rochester Jazz Festival (USA), Edmonton Jazz Festival (Kanada), jazzahead! (Niemcy), Getxo International Jazz Festival (Hiszpania). Wystąpił również podczas Jazz Utsav (Indie), Ubud Jazz Festival (Indonezja), Gulf Jazz Festival (Kuwejt). Koncertuje w najlepszych salach i klubach, w tym Bohemian Caverns (Waszyngton), Jazz Station (Bruksela), Opus Jazz (Budapeszt). Jesienią 2018 roku odbył trasę koncertową po Chinach.

Premiera „Dziadów” odbyła w listopadzie 2017 r. w ICE Kraków w ramach OEES Open Eyes Economy Summit realizowanego przez Fundację GAP, pod patronatem prof. Jerzego Hausnera. Muzyczny projekt doczekał się realizacji studyjnej, premiera albumu zaplanowana została na drugą połowę listopada br.

4 listopada 2019 | 19:00
Dom Kultury Śnieżka

Bilety: normalne 40 zł / ulgowe 30 zł - do nabycia w DK Śnieżka oraz na www.kupbilecik.pl.

 

Galeria zdjęć