16 marca odbyły się bezpłatne warsztaty teatralne w ramach projektu „Teatr Małego Aktora”. Dzięki staraniom fundacji „Uwierz w siebie” oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury udało się pozyskać grant ze strony naszego miasta. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz ich opiekunowie mogli wziąć udział w intensywnych warsztatach teatralnych przygotowanych przez Małopolski Instytut Teatralny Centrum Edukacji Teatralnej.

Tadeusz Dylawerski wraz z grupą dzieci ze szkoły podstawowej poprowadził warsztaty pantomimiczno-cyrkowe. Młodzież gimnazjalna pracowała pod okiem Mateusza Wróbla. Zajęli się oni improwizacją aktorską, ćwiczeniem koncentracji, rozbudzeniem wyobraźni. Instruktorzy natomiast wysłuchali wykładu Marty Bryś na temat współczesnego teatru dla dzieci i młodzieży, a wraz z Allą Maslovskaya stworzyli „narzędziownik teatralny”, który pozwoli im na organizację zajęć interpretacyjnych. Alla Maslovskaya poprowadziła również zajęcia z teatru papieru dla najmłodszych pociech i ich opiekunów.

Kilka słów o wykładowcach:
Tadeusz Dylawerski - aktor, lalkarz, mim, pedagog teatru i cyrku, absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu i Studium Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy, niegdyś aktor w zespole Henryka Tomaszewskiego, obecnie aktor Teatru Figur Kraków.

Marta Bryś - doktorantka na wydziale teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - pracowała w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka" oraz jako koordynator programowy Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w 2013 roku. W 2014 była członkiem Komisji Artystycznej w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od 2016 roku współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie. Publikuje na łamach „Didaskaliów”, „Notatnika teatralnego”, „Dialogu”, „Opcji” i „Dwutygodnika”.

Mateusz Wróbel - instruktor teatralny, żongler, recytator, aktor, związany z działaniami animacyjnymi w Mostkach k. Skarżyska Kamiennej. Absolwent animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, kursu pedagogiki teatru „Pracownie 2012” w ramach programu Małopolskiego Instytutu Kultury „Dilettante – teatr w ruchu” oraz kursu „Istnienie w dłoni – animacja przedmiotu, kreacja i animacja marionetki ceramicznej i tradycyjnej”. Na stałe związany z Teatrem Figur, gdzie pracuje jako aktor i pedagog teatru oraz z Małopolskim Instytutem Teatralnym. Od 2013 roku zaangażowany w projekty animacyjne i edukacyjno-kulturalne na terenie województwa małopolskiego.

Alla Maslovskaya – aktorka, reżyserka, pedagożka teatru, absolwentka Mińskiego Instytutu Kultury, specjalizacja: reżyseria teatru dla dzieci, współpracowniczka Małopolskiego Instytutu Kultury w projektach „Dilettante – teatr w ruchu” i „Kulisy”. Współpracuje z różnymi ośrodkami kultury i instytucjami m.in. z Cricoteką, gdzie prowadzi warsztaty teatralne. Od wielu lat aktorka Teatru Figur Kraków.

fot. Dominika Migoń, Dawid Pikor