5 kwietnia na deskach Domu Kultury Śnieżka gościć będziemy mielecki Teatr Rozmaitości im. Stefana Ostrowskiego, który wystawi sztukę Mikołaja Gogola „Ożenek”, pierwszą rosyjską komedię obyczajową i jedną z najczęściej wystawianych sztuk teatralnych w Europie.

Popularność dzieła Gogola wcale nie była tak oczywista w XIX wieku. Jej premiera wzbudziła oburzenie i wywołała skandal. Rosyjska publiczność początkowo odrzuciła sztukę z powodu łamania obowiązujących konwencji. Pierwszoplanowi bohaterowie nie pochodzą z arystokratycznych kręgów, ich język jest pospolity, nierzadko gwarowy, nie ma romantycznego wątku obfitującego we wzniosłe słowa. Jednak dzięki temu bohaterowie sztuki są realni, pełni śmiesznostek i przywar, sztuka nie kończy się jak happy endem, pokazuje za to niezrealizowane plany i nieromantyczne zamiary.

Obsada:
Fiekła Iwanowa - Joanna Kruszyńska
Agafia Tichonowna – Agnieszka Kużdżał-Trybulec
Arina Pantelejemowna – Elżbieta Witek
Jajecznica – Janusz Pacholec
Koczkariew – Piotr Rożniał
Podkolesin – Paweł Pazdan
Duniasza – Grażyna Chmielec
Stiepan – Maciej Błachowicz
Żewakin – Eugeniusz Idzior
Anuczkin – Edward Kociański

reżyseria: Jadwiga Klaus
scenografia: Agnieszka Szla-Jagiełło, Czesław Tabaka, Hubert Pomiankiewicz
światło, dźwięk: Dariusz Madej, Kazimierz Babiec
sufler: Anna Dusza
kostiumy: Władysława Majewska

Premiera spektaklu miała miejsce w październiku ubiegłego roku w Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

5 kwietnia 2020 | 18:00
Dom Kultury Śnieżka

Bilety: 20 zł, 15 zł – ulg.